Yetkileri arttı.. Hükümet, ülkeyi KHK ile yönetebilecek, bazı kanunların uygulanmasını askıya alabilecek

0

Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın yetkilerini artıran acil durum yasası kabul edildi. Hükümet, ülkeyi KHK ile yönetebilecek. Bazı kanunların uygulanmasını askıya alabilecek. Asılsız haber yayanlar, 1 ile 5 yıl arasında hapis cezasına çarptırılabilecek.

Macaristan’da, koronavirüse karşı tedbir amacıyla hazırlanan acil durum yasa tasarısı parlamentoda kabul edildi. 199 sandalyeli Ulusal Meclise sunulan yasa tasarısı, 53 ”hayır” oyuna karşı 137 ”evet” oyuyla kabul edildi. Bundan böyle ükümet ”acil durum” süresince kanun hükmünde kararname çıkarabilecek, bazı kanunların uygulanmasını askıya alabilecek ve asılsız haber yayanlar 1 ile 5 yıl arasında hapis cezasına çarptırılabilecek.

Muhalefet partileri tasarıya destek vermedi zira hükümete ”Sınırsız süre her şeyi yapabilme gücü” veriyor. Geçen günlerde basın özgürlüğünü savunan 9 sivil toplum örgütü Macaristan’ın atmak istediği bu adımla ilgili Avrupa Birliği’nden destek istemişti. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’e gönderilen bir mektupta, “Basın özgürlüğünü ihlal eden bir ülkenin krizden faydalanmaya çalışan ilk Avrupa Birliği ülkesi olduğu görülüyor.” ifadelerine yer vermişti.

Aralarında Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün de bulunduğu sivil toplum kuruluşları Avrupa liderlerine gönderilen mektupta, “Ülkede ayakta durmaya çalışan birkaç medya kuruluşu sürekli saldırıya uğruyor” ifadeleri yer almıştı. Resmi verilere göre Macaristan’da şu ana kadar 15 kişi koronavirüsten dolayı hayatını kaybetti.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here