Yolcu uçuşları durduruldu..

0

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Türkiye ile İran arasındaki yolcu uçuşlarının ikinci bir duyuruya kadar durdurulduğunu bildirdi.

SGHM’nin resmi Twitter hesabından, Türkiye ile İran arasındaki uçuşlara ilişkin paylaşımda şu ifadeler kullanıldı: “Türkiye ile İran arasındaki yolcu uçuşları ikinci bir duyuruya kadar durdurulmuş olup, İranlı taşıyıcıların yolcusuz gelerek Türkiye’den İran’a gidecek yolcuları taşımasına izin verilecektir. Bu uçuşlarda Türk yolcu taşınmayacaktır. Kamuoyuna ve ilgililere duyurulur.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesi’nde, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, dünyada yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının devam ettiğini hatırlatarak, bugün itibarıyla Çin dışında, Yunanistan ve Bahreyn’de dahil 36 ülkede hastalığın görüldüğünü söyledi.

Vaka sayısının dünya genelinde 81 bin 191’e ulaştığını, hayatını kaybedenlerin sayısının da 2 bin 768’ü bulduğunu belirten Koca, Çin’deki vaka sayısında azalma görülse de diğer ülkelerdeki vaka sayısının arttığına işaret etti. Koca, Çin’de günlük 1000 ve üzeri vaka sayısı görülürken son günlerde bu rakamın 400-500’e indiğini ve artış hızının düştüğünü dile getirdi.

Buna karşılık diğer ülkelerde vaka sayısının arttığını aktaran Koca, son olarak Yunanistan’da bir vaka görülmesi ve komşu ülkelerde vaka sayısının yükselmesi sebebiyle tedbirlerin yoğunlaştırıldığını kaydetti. Bugüne kadar birçok ülkede vaka görülmesine rağmen Türkiye’de henüz vakaya rastlanmadığını ancak bunun rastlanmayacağı anlamına gelmediğine işaret eden Koca, tüm çabalarının virüsün ülkeye girişinin önlenmesine yönelik olduğunun altını çizdi.

İran’daki vaka sayısı ve ölümlerin arttığına dikkati çeken Koca, bu duruma yönelik kara sınırında tedbir aldıklarını ve uçuşlara kısıtlama getirdiklerini hatırlattı. İran ile kara sınırında sahra hastaneleri oluşturulduğuna değinen Sağlık Bakanı Koca, İran uyrukluları ülkeye almayacaklarını ancak gelmek isteyen Türk vatandaşlarına 14 günlük karantina sürecini anlatarak, işlemleri yürüteceklerini belirtti.

Özellikle İran’ın Kum ve Meşhed bölgelerinde bulunan kişilerin 14 günlük uygun bir ortamda gözetim altında tutulacağını aktaran Koca, şu bilgileri verdi:

“Klinik bulgusu olan kişilerin, hastane ortamında takibi, hiçbir klinik bulgusu olmayan Kum ve Meşhed geçmişi olmayan kişilerin ise birkaç gün sahra hastanelerinde değerlendirmesi yapıldıktan sonra, geri planda oluşturduğumuz gözlemevi, hastane ve misafirhane gibi yerlerde en az 7 gün bekletilmesi, devamında gerektiğinde yine Bilim Kurulu’nun risk analizi yaparak, 14 günü gerekirse evde tamamlanması şeklinde bir yaklaşım benimsendi.

Yarın bu sınır kapılarımızda alınan tedbirleri yerinde görmek üzere hareket etmiş olacağım. Özellikle bu dönemde hem geri planda izolasyona alacağımız hastaneleri hem de sınırda yapılan uygulamaları yerinde görmek açısından. Tahran’dan ülkemize gelen Türk vatandaşlarımızı 2 merkezde gözlem altına aldık, günlük muayeneleri yapılmakta ve şu ana kadar ateş ve hastalık bulgusu anlamında bir farklılık olmadığını, herhangi bir yolcumuzda ateş olmadığını söylemek istiyorum. Öksürük ve boğaz ağrısı yakınması olan hastalarımız vardı. Onlarda da devamında giderek artan solunum sıkıntısı gibi herhangi bir sorun olmadığını, klinik anlamda bir ilerleme yani kötüleşme olmadığını çok rahatlıkla söyleyebiliriz. Yapılan testlerin negatif çıktığını yani koronavirüs hastası olmadıklarını, virüsü taşımadıklarını söylemek istiyorum.”

“Sonuçlar negatif çıkanlardan 7 gün sonra tekrar numune alınması kararı”

Bilim Kurulu’nun, klinik bulgu rastlanmayan kişilerden, sonuçlar negatif çıkmış olsa dahi 7 gün sonra tekrar numune alınması yönünde karar aldığını vurgulayan Bakan Koca, şöyle devam etti:

“7 günde tekrarı ondan sonra da risk durumuna göre, gerektiğinde evde 14 günü tamamlamak yönünde bir yaklaşım benimsendi. Farklı illerimizde şüpheli durumlara ilişkin bildirimler olmakta. Bu şüpheli gördüğümüz tüm vakalardan numuneler alınmakta. Şu ana kadar herhangi bir tektik sonucunun pozitif çıkmadığını, yani koronavirüs açısından bir sorun olmadığını özellikle söylemek istiyorum. Mesela Niğde’de Pakistanlı 2 düzensiz göçmenin numuneleri çalışıldı, negatif çıktı, yani koronavirüs taşımamakta.

Aynı şekilde Konya’da Güney Kore seyahat etmiş olan vatandaşlarımızın da tahlil sonuçları negatif çıktı, yani koronavirüs bulunmadı. Eskişehir’de yine aile sağlığı merkezine başvuran İranlı vatandaşta herhangi bir klinik bulgu olmadığını ve bu anlamda bir sorun olmadığını söylemek istiyorum.”

Açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan ve son olarak Yunanistan’da vaka görüldüğü anımsatılarak tedbir alınıp alınmayacağının sorulması üzerine Bakan Koca, “Görülen 1 vaka var diye biliyoruz. Bu anlamda farklı bir tedbir alınmasını gerektirir durum olmadığını Bilim Kurulu yaklaşım olarak ifade etti.” dedi.

Farklı şehirlerde karantina hastanesi olup olmayacağına ilişkin soru üzerine Koca, bu konuda bilgilendirmeyi yarın yapacağını söyledi.

İran’dan gelen Türk vatandaşları için gözlem evi, misafirhane veya hastane ortamlarına ilişkin hazırlıkların yapıldığına işaret eden Bakan Koca, “Yarın o yerleri de gezeceğiz. Yani mümkün mertebe sınır ve sınıra yakın ortamlarda bu hasta olabilecek, olma ihtimali, potansiyeli, riski olan kişileri gözleme almayı tercih ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Herhangi bir vakaya şu ana kadar rastlanmadı. Yarın olmayacağı anlamına gelmez. ” diyen Koca, Manisa’daki sonuçların negatif çıktığını, Uşak’taki vakaya ilişkin sonuçların ise henüz çıkmadığını kaydetti.

Bakan Koca, “Eğer Kum ve Meşhed öyküsü yoksa, hastalık bulgusu yoksa, 7’inci gün alınan sonuç da negatifse altta yatan riskli bir durum diyabet ve benzeri bir hastalık durumu yoksa o durumda risk analizi yapılarak, evde gerektiğinde 14 güne tamamlama şeklinde bir Bilim Kurulunun önerisi oldu.” diye konuştu. Gelenlerin her birinin ayrı odalarda tutulduğu bilgisini veren Koca, 2 kişiyi aynı odalarda tutmadıklarının altını çizdi.

Çocuklar ayrı odada bebekler anneleriyle

Koca, bebeklerin anneleriyle kaldığını ancak çocukların ayrı odalarda tutulduğunu belirterek, “Her biri tek odada, pozitif olabilecekmiş gibi düşünerek hizmet veriliyor.” ifadelerini kullandı. Virüse rastlanılması halinde Bilim Kurulunun alacağı karar doğrultusunda hareket edileceğini yineleyen Koca, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Biz Şehir Hastanesi dahil olmak üzere birçok hastanemizde bildiğiniz gibi karantina odalarımız, yoğun bakım dahil olmak üzere, takip edebileceğimiz ortamlarımızı hazır hale getirdik. Sadece şehir hastanesinde 48 tane böyle negatif basınçlı, yoğun bakım ortamı olan şu an hazır boş odamız var. Ama pozitif çıktığında nerede, nasıl bu tedavinin sürdürülmesi gerektiğini Bilim Kurulu’nda tartışırız.”

İran’da bulunan Türk vatandaşı sayısına ilişkin soru üzerine Koca, bu konuda ve Türkiye’ye gelmek isteyenlerin sayısıyla ilgili net bir bilgiye sahip olmadığını ifade etti.

Hac dönemine ilişkin soru üzerine Bakan Koca, “Bilim Kurulu zaman olduğu için gündemine almadı. Şu an için önümüzdeki haftalar enfeksiyonun, salgının bölgede, ülkemizdeki ve dünyadaki seyri bunu belirlemiş olur ama hac için daha epey bir zamanınız var.” diye konuştu.

Koca, salgın devam ederse Bilim Kurulu’nun alınacak tedbirleri tartışacağını belirtti. Çin’e uçuşların ertelendiğinin anımsatılarak, yeni bir gelişme olup olmadığının sorulması üzerine Koca, şunları kaydetti:

“Şu an şubat sonu itibarıyla devamı ama devamında nasıl bir farklılık olabilir veya daha çok sadece Türkiye’den gidişlere mi açık olmalı, bunu tekrar Bilim Kurulu ile önümüzdeki günler konuşacağız. Ama Türkiye’den Çin’e gitmek isteyenler, İran’da olduğu gibi, mesela şu an İran’a gitmek isteyenlerle ilgili bir engelimiz yok ama İran’a Türk vatandaşının gitmesine biz şu an izin vermiyoruz, kapalı. İranlı gitmek istiyorsa ‘gidebilir’ diyoruz, gelmesine asla izin yok, gitmesi olabilir. Benzer şekilde şu an Çin’de iki taraflı kapalı biliyorsunuz. Çin’de Türkiye’den gidişe açılabilir mi, bu gündeme gelebilir, önümüzdeki günler bunu konuşmuş oluruz. Olmaması için bu anlamda bir sebep olmadığını düşünüyorum. Buradan Çin’e gidecek Çinliler için, yine Türk vatandaşı için değil.”

Koca, Bilim Kurulu’na askerlerin katılmasının tamamen bilgilendirme amaçlı olduğuna işaret etti. Maske fiyatlarına ilişkin soru üzerine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vatandaşların gerektiğinde Rekabet Kurulu’na başvurabileceğini anımsatarak, “Bakanlığımız ve Ticaret Bakanlığı bu noktada hassasiyet içinde.” dedi.

Öte yandan Pakistan’da ilk kez yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları görüldü. Sağlık Bakanı Zafer Mirza, Twitter’dan yaptığı açıklamada, yaklaşık 200 milyon nüfuslu ülkede ilk kez iki kişide yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edildiğini duyurarak, her iki vaka için belirlenen standartların uygulandığını kaydetti.

Bu iki kişinin sağlık durumunun iyi olduğunu aktaran Mirza, “Paniğe gerek yok. Her şey kontrol altında.” ifadesini kullandı. Mirza, konuya ilişkin yarın basın toplantısı düzenleyeceğini belirtti. Sağlık Bakanlığı, Kovid-19 taşıdığı tespit edilenlerden birinin İran’ı ziyaret ettikten sonra Karaçi’ye gelen 22 yaşında bir erkek olduğunu kaydederken, diğer kişiyle ilgili herhangi bir bilgi paylaşmadı.

Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün dünya genelinde bulaştığı kişi sayısı 81 bini geçti, 2 bin 765 kişi ise yaşamını yitirdi.

ABD’den uyarı

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) yetkilileri, ülkede yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasının kaçınılmaz olduğu ve Amerikalıların şimdiden buna hazırlıklı olmaları gerektiği uyarısında bulundu.

Salgınla ilgili son durumu değerlendiren CDC Ulusal Aşı ve Solunum Hastalıkları Merkezi Direktörü Dr. Nancy Messonnier, “Artık, bu salgın konusunda esas soru ABD toplumu içinde yayılıp yayılmayacağı değil, ne zaman olacağıdır.” şeklinde konuştu.

Messonnier, salgının ABD’de günlük hayatı ciddi derecede etkileyebileceğini vurgulayarak, “Amerikan halkından bunun kötü olabileceği beklentisine hazırlanmalarını istiyoruz. Ben kendi ailemle oturup bunu konuştum.” dedi.

Senatoda düzenlenen oturumda Trump yönetiminin koronavirüs ile mücadelesi konusunda bilgi veren Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanı Alex M. Azar, koronavirüs salgınında federal ve yerel sağlık çalışanları için 300 milyon yüz maskesine ve hastaneler için de ek vantilatörlere ihtiyaç duyulacağını belirtti.

Azar, şu an depolarda acil durumlar için 30 milyon yüz maskesi bulunduğunu kaydederek, “ABD’yi sızdırmaz bir şekilde bir virüse karşı kapatamayız ve bu konuda gerçekçi olmalıyız.” ifadelerini kullandı. Koronavirüs salgını hakkında her gün ve her hafta yeni şeyler öğrendiklerini kaydeden Azar, “Bu, dünya çapında benzeri görülmemiş potansiyel olarak ciddi bir sağlık sorunudur.” uyarısında bulundu.

CDC’nin resmi internet sitesindeki son bilgilere göre, ABD genelinde 53 teyit edilmiş Kovid-19 vakası bulunuyor. Beyaz Saray’dan önceki gün yapılan açıklamada, Trump yönetimi tarafından salgın ile mücadele için Kongre’den, 1 milyar doları virüse karşı aşı geliştirme çalışmalarına ayrılmak üzere en az 2,5 milyar dolar ek fon talep edileceği belirtilmişti.

ABD Kongresi’ndeki Demokratlar uzun süredir virüs konusunda yönetime uyarıda bulunarak, Trump’ı bu konuda adım atmaya çağırıyordu. Trump ise Twitter’dan yaptığı açıklamada, “ABD’de koronavirüs kontrol altında. Tüm taraflar ve ilgili ülkelerle iletişim halindeyiz.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Roma’da üst düzey Kovid-19 toplantısı

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi Direktörü (ECDC) Andrea Ammon, İtalya ve Avrupa genelindeki durumu takip ettiklerini belirterek ülkeden ülkeye değişmek üzere benzer vakaların Avrupa’da da görülebileceğini söyledi.

AB Komisyonu Sağlık İşleri Üyesi Stella Kyriakides, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Avrupa Direktörü Hans Kluge, Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi Direktörü Andrea Ammon, Avrupa’da şu ana kadar 12 ile en çok ölümlü vakanın görüldüğü İtalya’nın başkenti Roma’da Sağlık Bakanı Roberto Speranza’nın ev sahipliğinde koronavirüs toplantısında bir araya geldi.

Toplantının ardından konuşan ECDC Direktörü Ammon, ECDC olarak İtalya ve AB’de kitlelere etki açısından genel riski sürekli gözden geçirdiklerinin altını çizerek, “Bizim şu anki değerlendirmemiz, ülkeden ülkeye değişmek üzere benzer vakaların Avrupa’da da görüleceği şeklindedir.” dedi.

WHO Avrupa Direktörü Kluge ise koronavirüsün 13’ü Avrupa’da olmak üzere 33 ülkeye yayıldığını hatırlatarak İtalya’nın taşıdığı bu yükün Avrupa’nın da yükü olduğunu, o nedenle Roma’ya geldiğini söyledi. Kovid-19 görülen her 5 vakadan 4’ünün iyileştiğine dikkati çeken Kluge, farklı hastalıkları olan 65 yaş üstü hastalarda ölüm oranının yüzde 2 olduğunu dile getirdi.

Kluge, İtalyanlara, hükümetin önerdiği tedbirleri uygulaması çağrısında bulunarak, “Bir aşı geliştirmek için 1,5 yıl gerekiyor ama ülkelerin iş birliği sayesinde Ebola’ya karşı başarı elde edildi.” diye konuştu. AB Komisyonu Sağlık İşleri Üyesi Kyriakides de “Şu anda sadece bu virüsün (İtalya’daki) kökeni değil, nasıl yayıldığına dair de pek çok bilinmeyen nokta var.” ifadesini kullandı.

Sağlık Bakanı Speranza da virüsün sınır tanımadığına işaret ederek geniş kapsamlı iş birliğine ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. Diğer yandan, Başbakan Giuseppe Conte de yaptığı basın toplantısında şunları kaydetti:

“Büyük sorumluluk taşıyan bizler, bu salgının daha fazla yayılmasının önüne geçmeye odaklandık. Uygulamaya koyduğumuz tüm girişimler, bize sahadaki uzmanların aktardıklarına ve bilimsel temele dayanıyor. Önümüzdeki günlerde önlemlerin sonuçlarını göreceğiz.” şeklinde konuştu.

Afganistan’dan 25 milyon dolar

Afganistan hükümeti de iki gün önce ülkede ilk kez görülen Kovid-19 ile mücadele için 25 milyon dolar bütçe tahsis etti. Cumhurbaşkanlığı da 27 Şubat’ta yapılması planlanan Cumhurbaşkanı görevine yeniden seçilen Eşref Gani’nin yemin töreninin Kovid-19 nedeniyle 9 Mart’a ertelendiğini açıkladı.

Ülkede Kovid-19’un ilk görüldüğü Herat’ta bu virüsün daha fazla yayılmaması için kentteki tüm hamam, yüzme havuzu ve eğitim merkezlerinin geçici süreliğine kapatıldığı duyuruldu.

Öte yandan Ermenistan da komşusu İran’da Kovid-19 salgını nedeniyle bir dizi önlem aldı. Savunma Bakanlığı, İran’daki Kovid-19 salgını nedeniyle askeri birliklere sınırlamalar getirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “İran’da ve bölgedeki koronavirüs salgını nedeniyle Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin bütün birimlerinde askerlerin aileleri ve yakınları ile görüşmesi yasaklanmıştır. Askerlerin tedavi amaçlı dahil her türlü izinleri iptal edilmiştir.” bilgisi paylaşıldı. Başbakan Nikol Paşinyan da İran ile kara sınırlarının geçici süreliğine iki hafta kapatma kararı alındığını duyurdu.

Kuveyt’te okullar 2 hafta tatil

Kuveyt Hükümet Sözcüsü Tarık el-Mezram, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu toplantısında, tüm okulların 1 Mart itibarıyla 2 hafta tatil edilmesinin kararlaştırıldığını söyledi.

Kuveyt Sağlık Bakanlığı ise İran’a seyahat edenlerle bağlantılı 1 kişide daha yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edildiğini ve ülkedeki toplam vaka sayısının 26’ya yükseldiğini bildirdi. Kuveyt, koronavirüsün ölümlere yol açtığı İran’dan yaklaşık 800 vatandaşını tahliye etmişti.

Lübnan’da ise yeni tip koronavirüs tespit edilen kişi sayısı 2’ye çıktı. Sağlık Bakanlığı, 20 Şubat’ta İran’ın Kum kentinden gelen yolculardan birinde daha yeni tip virüs tespit edildiğini açıkladı. Başkent Beyrut’taki Refik Hariri Hastanesi’ne kaldırılan hastanın durumunun iyi olduğu kaydedildi.

Öte yandan Ürdün Kraliyet Hava Yolları, İtalya’da 12 kişinin ölümüne yol açan koronavirüs nedeniyle Amman-Roma seferlerini askıya aldı. Hava yolu şirketinden yapılan açıklamada, sefer düzenledikleri bölgelerde virüsün yayılmasıyla ilgili gelişmelerin yakından takip edildiği aktarıldı.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, bugün yaptığı açıklamada, koronavirüs vakalarının İtalya, İran ve Güney Kore’de “ani” artışından “derin endişe” duyduklarını belirtmişti. Yeni tip koronavirüs, İran’da 19, İtalya’da 12 ve Güney Kore’de 11 kişinin hayatını kaybetmesine yol açmıştı.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here