Yolculuk yasağı getirildi, mal varlıkları donduruldu..

0

İngiltere ve Kanada, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ve oğluyla birlikte bu ülkedeki bazı üst düzey yetkililere, seçimlerin ardından göstericilere uygulanan şiddet nedeniyle yolculuk yasağı getirdi ve yine bu kişilerin topraklarındaki mal varlıklarını dondurdu.

Böylelikle, İngiltere ve Kanada, 9 Ağustos’taki seçimlerin adil olmadığı ve hile karıştırıldığı gerekçesiyle eleştirilen Lukaşenko’ya ilk yaptırım uygulayan Batı ülkeleri oldu. İngiltere Dışişleri Bakanı British Dominic Raab, Reuters’e yaptığı açıklamada, Lukaşenko’nun ülkesindeki insan hakları ihlalleri ve hileli seçimlerin bedelini ödemesi gerektiğini söyledi.

İngiliz bakan, “Bu tür insan hakları ihlallerinin ve hileli seçimlerin ödenmesi gereken bir bedeli olmalı.” dedi. Lukaşenko’nun müttefiki Rusya’yı da suçlayan İngiliz bakan, bununla birlikte Moskova’ya yönelik bir yaptırımdan söz etmedi. İngiliz bakan, “Lukaşenko ve Vladimir Putin’in yaptıkları insan hakları ihlalleri ve hileli seçilerin bedelini ödemeden geçiştireceklerini düşünecekleri bir durumda olamayız.” ifadesini kullandı.

Kanada Başbakanı François-Philippe Champagne ise yaptığı açıklamada, “Belarus hükümetinin sistemli insan hakları ihlallerini sürdürmesi karşısında Kanada sessiz kalamaz.” diyerek ülkesinin tepkisini dile getirdi.

Belarus’ta 9 Ağustos’ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini mevcut Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun kazanmasının ardından “seçimlere hile karıştırıldığı” iddiasıyla protestolar başlamıştı.

Protestocular yeni bir seçim yapılmasının yanı sıra ülkede anayasa değişikliği talebinde de bulunuyor. Seçimlerden bu yana kitle gösterilerinde 12 binden fazla kişi tutuklandı.

AB, 9 Ağustos’ta Belarus’ta yapılan seçimlere hile karıştırıldığı gerekçesiyle bu ülkenin yöneticilerine yaptırım uygulamak istese de seçimlerin üzerinden 1,5 aydan fazla zaman geçmesine rağmen Rum kesiminin blokajı nedeniyle somut adım atamamıştı.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here