Yolsuzluktan 4 yıl hapis ve 500 bin euro ceza..

0

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) eski Başkanı Lamine Diack, yolsuzluk ve rüşvet iddiasıyla yargılandığı davada iki yıl ertelemeli 4 yıl hapis cezası aldı. Mahkeme, 87 yaşındaki Senegalli Diack’ı 500 bin euro para cezasına çarptırdı.

Lamine Diack, 2012 Londra Olimpiyatları da dahil olmak üzere doping skandalına karışan sporcuların test sonuçlarını örtbas etme karşılığında atletlerden rüşvet almaktan suçlu bulundu. Ayrıca mahkeme, Diack’ı dopingle mücadele prosedürlerini yavaşlatması karşılığında Macky Sall’ın Senegal’de 2012 başkanlık kampanyasını desteklemek için Rusya’dan gelen parayı kabul etmekten de suçlu buldu.

Paris’te 2015 yılının kasım ayından beri ev hapsinde tutulan eski IAAF Başkanı Diack hakkında Rus doping skandalıyla bağlantılı yolsuzluk ve kara para aklama suçlamalarıyla açılan davanın ilk duruşması 8 Haziran’da yapılmıştı. İddianamede, Diack, doping yaptığından şüphelenilen atletlerden olayın üstünü kapatmak için rüşvet almakla suçlanmıştı.

Karar duruşmasında mahkeme, Diack’ın doping skandalına karışan atletlerden 3,45 milyon euro rüşvet istediği ve meselenin üstünün örtülmesi için IAAF’daki diğer bazı yetkililere nasıl ödeme yaptığı anlatıldı. Yargıç, eski başkanın eylemlerinin ‘atletizmin değerlerini ve dopingle mücadeleyi baltaladığını’ söyledi. Diack’in avukatları, kararı ‘haksız ve insanlık dışı’ olarak nitelendirerek temyize gideceklerini bildirdi.

Öte yandan Lamine Diack’ın oğlu ve o dönem IAAF’ın pazarlama müdürü Papa Massata Diack ise babası ve kendi hakkındaki tüm iddiaları reddederek İngiltere’yi suçladı. Massata Diack, kendisinin de müşterek davalı olarak gıyaben yargılandığı davaya ilişkin Senegal’in başkenti Dakar’da gazetecilere açıklamada bulundu.

Fransa’nın başkenti Paris’te 16 Eylül’de karara bağlanacak davada, kendisi ve babasına yöneltilen suçlamaların somut delillere dayanmadığını belirten Diack, bunların arkasında İngiltere’nin olduğunu iddia etti. Diack, IAAF’ın şimdiki Başkanı Sebastian Coe’nun İngiliz olduğuna işaret ederek, İngilizlerin yönetimi ele geçirmeye çalıştığı için bu suçlamalarda bulunduğunu öne sürdü.

İngilizlerin bu anlamda ciddi imkanlara sahip olduğuna vurgu yapan Diack, babası ve kendisi hakkındaki iddiaları “spor tarihinin en büyük yalanı” olarak nitelendirdi.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here