Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık’a silahlı saldırı.. Azmettireni de zanlısı da silahıyla yakalandı

0

Trabzon’da Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, makam aracından inerken silahlı saldırıya uğradı. Bıyık, saldırıdan yara almadan kurtuldu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Trabzon’da bu sabah, Yomra Belediye Başkanı’na yapılan silahlı saldırının azmettireni de, zanlısı da silahıyla birlikte, emniyet güçlerimiz tarafından yakalanarak gözaltına alındı. Saldırıya uğrayan Yomra Belediye Başkanı Sn. Mustafa Bıyık’a geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.” dedi.

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ve İYİ Parti Trabzon İl Başkanı Azmi Kuvvetli olay yerine giderek Bıyık’a geçmiş olsun dileklerini iletti. Vali Ustaoğlu, silahlı saldırı olayının saat 08.00 civarında, Başkan Bıyık’ın belediye binasına girdiği sırada meydana geldiğini söyledi.

Belediye binasına isabet eden kurşunların, olay yeri inceleme ekipleri tarafından incelendiğini belirten Ustaoğlu, “Çok şükür Belediye Başkanımıza isabet eden herhangi bir mermi yok. Tüm ekiplerimiz şu an detaylı bir şekilde olayı inceliyor. İnşallah en kısa sürede faili bulacağız.” diye konuştu.

Görgü tanıklarının ifadesine başvurulduğunu anlatan Ustaoğlu, olay yerinin etrafındaki kamera kayıtlarının incelendiğini ifade ederek “Tüm detaylarıyla arkadaşlarımız incelemeleri yapıyor. İnşallah en kısa sürede faili bulacağız. Kimlikle ilgili net bir bilgi yok şu anda. Tekrar başkanımıza geçmiş olsun diyorum.” dedi.

Yomra Belediye Başkanı Bıyık da belediye önünde aracından inerken telefonla görüşme yaptığını dile getirerek “Çok da konunun farkına varmadım. Sadece silah sesi ile karşımdaki camın patladığına şahit oldum. Geriye döndüğüm sırada fail kaçıyordu. Konuyla ilgili çok farklı bir bilgi sahibi değilim. Biz de bekliyoruz.” ifadesini kullandı.

Bir gazetecinin herhangi bir tehdit alıp almadığına ilişkin sorusu üzerine Bıyık, “Bariz bir durum var ama kendimize göre şüphelerimiz var. Şu anda emniyetle paylaşacağız inşallah.” karşılığını verdi. Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, yazılı açıklamada şunları ifade etti:

“Bugün kalleşçe bir suikast girişimi ile karşı karşıya kaldım. Allah’ın izni ile yara dahi almadım. Saldırının direkt öldürmek amacıyla yapıldığını düşünüyorum. Ben devletimizin azametine ve hukukun üstünlüğüne her zaman inanmış bir Türk evladıyım. Güvenlik güçlerimiz ve adli makamlarımız konuyla ilgili tahkikatı derinlemesine sürdürüyor. Her şeyin en ince ayrıntısına kadar ortaya çıkacağına ve suçluların adalet önünde hesap vereceğine yürekten inanıyorum.

Arayan soran, destek ve dualarını esirgemeyen herkese şükranlarımı sunarım. Yoğunluktan ötürü telefonlarınıza ve mesajlarınıza dönüş yapamıyorum. Olayın siyasi bir malzeme yapılarak ilçemizin gündemine taşınmasını asla istemiyorum. Devletimizin ilgili kurumları, zamanı geldiğinde gerekli açıklamaları yapacak, ayrıntılar mutlaka kamuoyu ile paylaşılacaktır. Allah yar ve yardımcımız olsun.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here