Yönetmeni MHP olan, sonu hüsranla biten kötü bir dizi izliyoruz..

0

HDP Sözcüsü Ebru Günay, düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi. “Yönetmeni MHP olan geçmişin kötü bir kopyası olan ve sonu hüsranla biten kötü bir dizi izliyoruz.” diyen Günay, şunları söyledi:

“Reform sözünü dolaşıma soktukları günden beri yaşananlara bir bakın. Cumartesi annelerine açılan davaya, HDP’liler olmak üzere, demokratik kamuoyuna dönük her gün yüzlerce kişiye baskın yapılmasına, cadı avı misali insanların gözaltına alınmasına bakın! Daha dün Antalya Milletvekilimiz Kemal Bülbül’e, bir mahkeme tarafından siyasi dokunmazlık hakkı ayaklar altına alınarak 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Yargının siyasallaşmasının somut örneği olarak bu kararda demokratik siyaset yapma hakkına yönelik işlenen ağır suça bakın! Yolsuzluktan ibaret yönetim biçimi olan kayyım rejimine bakın. Sabah akşam millet-hak-hukuk diyen bir partinin içinde, farklı tek bir söz söyleyenlerin başına gelenlere bakın; bakanların, yüksek istişare üyelerinin istifa etmek için sadece sosyal medyada zar zor yer bulmalarına bakın.

Türkiye’yi çetelerin ve mafyanın insafına bırakan iktidara bakın! İktidarın küçük ortağı tüm ipleri eline almış görünüyor. Yüzde 6’lara kadar düşmüş bir parti tüm ülkeyi tehditle, şantajla yönetmeye çalışıyor. Bunun için de elinde 90’ların savaş suçluları, Susurluk artıkları ile şimdinin paramiliter güçlerinden başka bir şey yok. Toplumun hakikatleri ile sarayın yalanları asla yan yana gelemez. Bunları aynı paranteze alan anlayış, toplumun boğazında eli, lokmasında gözü olan anlayıştır, toplumu tasfiye etmek için mafyadan medet uman anlayıştır. Bu miadı dolmuş yalanları kimse yutmaz. Halkımızın bu iktidardan bir beklentisi yok, tek beklentisi kendi öz-gücü, dönüşüm talebi ve bu uğurda verdiği mücadeledir. Sahte vaatlere, reform tartışmalarına karnımız tok.

Ali Cengiz oyunlarını çok gördük ve onları tarihin çöplüğüne gönderdik. Bu krizi aşmanın yegane yolu bu iktidardan kurtulmak ve halkın demokratik yönetimini sağlamaktır. Gerçek reform bu çürümüş, yozlaşmış sisteminizin gidişidir. Türkiye’nin reforma değil radikal değişime ihtiyacı var. Bu değişimin tek yolu da toplumsal mücadeledir. AKP-MHP çamurun içine saplanmış bir araç gibi patinaj yapmaya mahkumdur. Dertleri kendileriyle beraber tüm ülkeyi çamura saplamaktır.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here