YPG, Türkiye sınırında 30 kilometre derinliğindeki alandan çekilme niyetinde..

0

ABD Başkanı Donald Trump, YPG/PKK’nın Türkiye sınırında 30 kilometre derinliğindeki alandan çekilme niyetinde olduğunu belirterek bunun iyi bir şey olacağını söyledi. Trump, “Umarım çekilirler. Uçağınız yoksa uçakları olan bir gücü yenmek çok zor.” dedi.

Beyaz Saray ise ABD’nin Suriye’de zulme uğrayan etnik ve dini azınlıkları korumak ve insan haklarını teşvik etmek için 50 milyon dolarlık bütçe göndereceğini açıkladı.

Washington’da seçmenlerle bir araya gelen Trump, ABD askerlerini Barış Pınarı Harekatı bölgesinden çekme kararını değerlendirdi. Geçen yıl “Irak ile Bölgesel Kürt yönetimi arasında kaldığını” ifade eden Trump bu sefer de “Türkiye ile YPG/PKK arasında kaldığını” ifade etti.

Trump, “Kürtler (YPG/PKK) Türkiye sınırı boyunca 22 mil, 30 kilometrelik alandan çekilme eğilimdeler ve bu iyi bir şey. Bırakın onların (Türklerin) sınırları onların olsun.” diye konuştu. ABD askerlerini bölgeden çekme kararını da değerlendiren Trump, “Kendi sınırımızı koruyamazken askerimizi Türkiye Suriye sınırında 50 yıl daha tutmamalıyız.” dedi.

Kararı ne olursa olsun medyanın hedefi olacağını belirten Trump, “Aksine karar verseydim. Kalacağız, savaşacağız ve Türkiye’yi yeneceğiz deseydim yine, ne karar aldığıma bakılmaksızın nefret edeceklerdi.” ifadesini kullandı.

YPG/PKK terör örgütünün çekilmesine ilişkin değerlendirmede bulunan Trump, “Umarım çekilirler çünkü uçağınız yoksa savaş uçağı olan bir gücü yenmek çok zor.” diye konuştu.

Telefon ile bağlandığı FoxNews yayınında da Trump, “(Türkler) Kürtlerle yüzyıllardır savaşıyorlar. İnsanların öğle yemeğine çıkması gibi. Bu da onların yaptığı şey, Kürtlerle savaşıyorlar. Artık bizim ayrılmamızın zamanı geldi. (Suriye’den) ayrılacağız.” diye konuştu.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here