Yunanistan ile Mısır arasındaki anlaşmaya tepki.. Yok hükmündedir

0

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan ile Mısır arasında bugün imzalanan deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşmasının Türkiye için yok hükmünde olduğunu açıkladı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Yunanistan-Mısır arasındaki deniz anlaşmasına ilişkin “Hem Türkiye’nin hem de Libya’nın kıta sahanlığı ve haklarını ihlal ediyor.” dedi.

Bakanlık açıklaması şöyle: “Yunanistan ile Mısır arasında deniz sınırı bulunmamaktadır. Bugün imzalandığı açıklanan sözde deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşması Türkiye için yok hükmündedir. Bu anlayışımız sahada ve masada ortaya konacaktır.

Sözde sınırlandırılan alan, Birleşmiş Milletler’e de bildirilen Türk kıta sahanlığı içinde yer almaktadır. 2003 yılında GKRY ile imzaladığı anlaşma ile 11.500 km2’den vazgeçen Mısır, Yunanistan’la bugün imzaladığı bu sözde anlaşma ile de, yine deniz yetki alanı kaybına uğramaktadır.

Bu anlaşmayla Libya’nın hakları da gaspedilmeye çalışılmaktadır. Türkiye’nin, sözkonusu alanda herhangi bir faaliyete izin vermeyeceği ve Doğu Akdeniz’de ülkemizin ve Kıbrıs Türkleri’nin meşru hak ve çıkarlarını kararlılıkla savunmaya devam edeceği kuşkusuzdur.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here