İlginç karantina soruları.. Kocam metresini görmeye gidebilir mi?

0

“Kocam hafta sonunu metresiyle birlikte geçirebilir mi?” “Tanımadığım birisi atımı okşadı, atım virüs kapmış mıdır?”

Bunlar karantinada bulunan Fransa’da polise sorulan ilginç sorulardan bazıları. Polis yetkililerine göre 17 Mart’tan bu yana halkın evlerine kapandığı ülkede polis hattını arayanların sayısında ciddi artış var. “Sadece konuşmak istiyorlar.” diyen polis sözcüsü, çok sayıda kişinin aramak için bir nedeni bulunmadığı halde polis hattını meşgul ettiğini dile getirdi.

Dijon kentinde yaşayan bir kadın 17 polis hattını arayarak “Boşandıktan sonra birisini bulabilim. Ama bana 25 km mesafede yaşıyor. Karantina altındayken nasıl yapabiliriz?” sorusunu sorarak polisten yardım istedi.

Fransa’nın kuzeyindeki Picardy bölgesinde polisin durduduğu bir kişi, dışarı çıkma nedeni sorulduğunda, “Kuru fasülye almaya çıktım.” diyor. Bir başkası, arabasını yıkamaya çıktığını söyleyince polis, “Bunun bir aciliyeti var mı?” karşılığını veriyor.

Çok sayıda arama aldıklarını belirten polis yetkilileri, bunun bir çoğunun gereksiz olduğundan yakınıyor. Fransa’da Covid-19 vakalarıyla bağlantılı özel bir telefon hattı oluşturulmuş durumda. Ancak birçok kişi, bu konuda bilgi almak için polis hattını arıyor.

Karantina sürecinde aile içi şiddetin ve komşularla sorunların arttığına dikkat çeken Rhone bölgesinde görevli bir polis yetkilisi, “Bizi arayan bir kadın, kocasının bir metresi olduğunu ve hafta sonunu metresiyle geçirip geçiremeyeceğini sordu.” sözleriyle karantina sürecinde aldıkları ilginç ve bir o kadar da zor sorularla başa çıkmaya çalıştıklarını dile getiriyor.

Hiçbir hastalığı olmayan 16 yaşındaki genç kız öldü

Dünyayı saran Covid-19 hastalığının genellikle yaşlı ve kronik hastaları öldürdüğü düşünülse de gençlerde de ölümler görülmeye başladı.

Reklam

Fransa’nın başkenti Paris’te, daha önce hiçbir hastalığı olmayan 16 yaşındaki genç kız, Covid-19 nedeniyle perşembe akşamı hayatını kaybetti. Julie adındaki lise öğrencisi, Covid-19 hastalığına bağlı solunum yetmezliğinden yaşamını yitirdi. Kız kardeşinin ani kaybından etkilenen ablası Manon, “Bu hastalığın sadece yaşlıları öldürdüğünü inanmaktan vazgeçmeliyiz. Kimse bu virüs karşısında yenilmez değil.” ifadelerini kullandı.

Julie’nin annesi Sabine, kızının ilk başlarda hafif bir şekilde öksürdüğü ve şuruplarla onu tedavi etmeye çalıştıklarını söyledi. Acılı anne sonra yaşananları şöyle anlatıyor:

“Cumartesi günü kızımın nefes alıp vermekte zorlandığını fark ettik. Pazartesi günü de balgamlı öksürük başlayınca aile doktorumuza gittik. Pratisyen doktor daha kapsamlı testler için bizi hastaneye gönderdi. O akşamdan itibaren her şey çok hızlı bir şekilde gelişti. Kızım Paris’teki Necker çocuk hastanesine transfer edildi. Salı günü yapılan Covid-19 testi pozitif çıktı, durumu da gittikçe kötüleşiyordu. Julie suni solunum cihaz desteğiyle nefes alıp veriyordu. Fakat perşembe akşama beni aradıklarında, hastaneye yetişemeden kızımı kaybettim.”

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here