Çavuşoğlu: Kimseyi zorla Türkiye’de tutma yükümlülüğümüz yoktur

0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yeni göç akımlarıyla, sığınmacıların güvenli üçüncü ülkelere gitmek istemelerini Türkiye olarak saygıyla karşıladıklarını belirterek “Kimseyi zorla Türkiye’de tutma yükümlülüğümüz de yoktur.” dedi.

Çavuşoğlu ve İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, ikili ve heyetler arası görüşmelerin ardından Dışişleri Bakanlığı Resmi Konutu’nda ortak basın toplantısı düzenledi. İdlib’de yaşanan son gelişmelerin, Türkiye üzerindeki mevcut göç baskısını daha da artırdığına işaret eden Çavuşoğlu, Türkiye’nin yeni bir göç akımını kaldıramayacağını farklı platformlarda birçok kez dile getirdiklerini aktardı.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin uluslararası toplumdan dayanışma da talep ettiğine fakat bu çağrıların duymazdan gelindiğine dikkati çekerek, “Yeni göç akımlarıyla sığınmacıların güvenli üçüncü ülkelere gitmek istemelerini biz Türkiye olarak saygıyla karşılıyoruz. Kimseyi zorla Türkiye’de tutma yükümlülüğümüz de yoktur.” diye konuştu.

Avrupa ülkelerinin ise sınırlarına dayanan sığınmacıların uluslararası koruma başvurularını alma ve uygun olanlara koruma sağlama yükümlülüğü bulunduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, Türkiye’nin bugüne kadar yükümlülüklerini yerine getirdiğini ve bundan sonra da getirmeye devam edeceğini vurguladı.

Bakan Çavuşoğlu, “Avrupa Birliği (AB) kurumları, Avrupa’nın ve insanlığın ortak değerlerine saygı göstermelidir. Sığınmacıların insan haklarının korunmasını sağlamalıdır.” dedi. Avrupa’ya giden göçmenler hakkında Çavuşoğlu, “Bunları durduracak noktada değiliz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin İdlib’de yeniden ateşkesi tesis etme çabalarına destek veriyoruz

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, “NATO olarak da bizler Türkiye’nin İdlib’de yeniden ateşkesi tesis etme çabalarına destek veriyoruz.” dedi. Raab, “İnsani dramdaki en büyük sorumluluk Suriye rejimi ve Rusya’nındır.” ifadelerini kullandı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Raab, “Suriye rejimi ve Rusya’nın İdlib’deki zalimane saldırıları yakın geçmişteki en yıkıcı saldırılardan biri olmuştur.” diye konuştu.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here