Erdoğan: Şehirlerarası seyahatler valilik iznine bağlanmıştır

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüsle mücadele konusunda değerlendirmelerde bulundu.

“Hiçbir musibetin bizim gücümüzden büyük olmadığı inancıyla Kovid 19 ile mücadelemizi milletimizle birlikte kararlılıkla sürdürüyoruz.” diyen Erdoğan, şunları söyledi:

“İnsanlığın karşı karşıya kaldığı bu krizin üstesinden gelebilmek için daha çok fedakarlık yapmamız gereken bir döneme girdik. Rehavete kapılmayacağız çünkü karşımızdaki tehdit çok ciddidir. Hamdolsun ilaç ve gıda konusunda hiçbir sıkıntımız yoktur. Birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi, dayanışmamızı ne kadar güçlü tutarsak Allah’ın izniyle bu süreçten o kadar az hasarla çıkarız.

Hayatın tüm alanlarını kapsayan tedbirlerle hastalık zincirinin bir an önce kırılmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Paniğe asla kapılmayacağız çünkü bu tehdide karşı gerçekten sağlam bir mücadele yürütüyoruz. Yaşlılarımızı hastalıktan korumak için aldığımız tedbirleri, onlara saygısızlığın bahanesine dönüştürenlere müsaade etmeyeceğiz. Bu ülkede hiç kimsenin aç kalmasına da açıkta kalmasına da mağduriyetine de istiskaline de izin vermeyiz.

Dünyanın nüfusuna göre en çok yoğun bakım yatağına sahip ülkesiyiz, solunum cihazı üretimi konusunda hızlı mesafe kat ediyoruz. Tam bakanlıklarımız ve kurumlarımız seferberlik ruhuyla çalışıyor. Tüm bu tedbirleri titizlikle uyguladığımızda inşallah en kısa sürede bu meselenin üstesinden gelebileceğimizi görüyoruz.

Yurt dışı uçuşlar tamamen sona erdirilmiştir. Şehirlerarası seyahatler bundan böyle valilik iznine bağlanmıştır. Kamuda olduğu gibi özel sektörde de minimum personelle esnek çalışma sistemine geçilecektir. Askerlerimiz 14 gün karantina kuralına uygun şekilde celp ve terhis uygulamasına tabi tutulacaktır. Milletimizden sabır, fedakarlık ve dirayet bekliyoruz.

Piknik alanları, ormanlar, ören yerleri gibi alanlar hafta sonu kapalı olacak, hafta içi de buralarda toplu olarak bir arada bulunulmayacak. Tedbirler 30 büyükşehrimizin tamamında titizlikle uygulamaya geçmiştir.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here