Koronavirüs Normalleşme Planı

1

Türkiye’nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile etkin mücadelesi devam ediyor. Dünyanın diğer ülkelerine baktığımızda Türkiye’nin virüsle mücadele durumu gayet iyi. 

Gidişat iyi olduğu için de bu kapsamda hükümet tarafından hazırlanan “Covid-19 Normalleşme Planı” devreye girdi. 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından koordine edilen plan kapsamında ilk adımlar da atıldı. Salgının seyrine bağlı olarak plan uygulamaya devam edecek.

Mayıs ayında ulaşım, AVM’ler, berber, güzellik salonları ve kuaförler, restoranlar, kafe, pastane ve benzeri iş yerleri için bazı adımlar atıldı. Ramazan Bayramı dolayısıyla da ilk defa aynı anda 81 ilde sokağa çıkma yasağı uygulandı.

Bu ayın sonunda hava, kara ve demir yolu seyahatleri de yeniden başlıyor. Biletler satışa çıktı bile.

Peki, Normalleşme Planı kapsamında Haziran ve sonraki aylarda ne tür adımlar atılacak?

Herkesin merak ettiği bu adımları, bugün sizlerle paylaşacağım.

“Covid-19 Normalleşme Planı”na göre sokağa çıkma yasağına ilişkin en önemli gelişme haziran ayında yaşanacak. 

Haftasonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları tamamen kalkıyor. 

Haziran ayının başında uygulamadan kalkacak olan sokağa çıkma yasağı virüsün yoğun olduğu İstanbul, İzmir ve Ankara gibi illerde lokal olarak uygulanabilecek. Hastalığın seyri önemli bir etken olacak.

Daha önce de 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta başlayan uygulama, hatırlanacağı üzere 14 büyükşehire kadar düşürülmüştü. Artık bu illerde de uygulanmayacak. 

Umuma açık istirahat ve eğlence yerleri, çay bahçesi, dernek lokalleri, yüzme havuzu, kaplıca ve spor merkezleri ile ören yerleri açılacak. 

Buralarda temel kriter sosyal mesafe uygulaması ile maske kullanımı olacak. 

Nikâh salonları da azami yüzde 25 kapasitesinin aşılmaması şartlarına uyarak kademeli olarak açılacak. 

Düğün salonu, sinema, tiyatro ve gösteri merkezlerinde kısıtlamaların kaldırılması ise Temmuz ayında.      

Ayrıca mesire yerleri ile piknik alanları da Haziran ayında açılacak. Salgının kontrol altına alındığı ülkelerle olan sınır kapıları yolcu giriş-çıkışına açılacak.

Sağlık çalışanlarının durdurulan izinlerinin kademeli olarak yeniden açılması ile personelin tayin ve yer değişikliği uygulamalarının normale dönmesi Temmuz ayında olacak. 

Ara verilen Mesleki Eğitim Kursları Ağustos ayında başlayacak. 

Ana okulu, ilk-orta-lise özel ve resmi eğitim kurumları, 2020-2021 eğitim öğretim yılının telafi eğitimi yapılacak şekilde Ağustos ayının son haftasında açılacak. 

Kur’an Kursları da yine bu tarihte açılacak. 2020-2021 yılı Umre hazırlıkları Eylül ayında başlayacak. İptal edilen erbaş ve erlerin izin kullanımı, yeniden Eylül ayında olacak.

Ceza infaz kurumlarında avukat görüşmelerindeki kısıtlamaların kaldırılması, denetimli serbestlik kapsamında ertelenen yükümlülüklere devam edilmesi, kurumlar arasında nakillerin serbest bırakılması Temmuz ayında olacak. Ceza infaz kurumlarında açık görüşün serbest bırakılma tarihi ise Eylül ayında. 

Konser salonlarının yüzde 50 kapasitesi ile genel ve özel kurallara uyulmak şartıyla oturma düzeni olan konserlerin başlatılması Haziran ayında olacak. Ayakta konserlerin başlatılması Temmuz ayında gerçekleşecek. 

Düzensiz göçmenler ve geçici koruma altındakilerle ilgili operasyonların başlaması, düzensiz göçmenlerin sınır dışı etme iş ve işlemlerinin gerçekleştirilmesi Haziran ayında başlayacak.

Planlamada, koronavirüs salgınının seyrine bağlı olarak değişiklikler elbette yapılabilecek. 

Alınması gereken özel tedbirler ise ilgili bakanlıklarca uygulama tarihinden önce belirlenerek genelgelerle kamuoyu ile paylaşılacak.

Yukarıda ana hatlarıyla anlatmaya çalıştığım Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında kısım kısım devreye girecek normalleşme planının işlemesi, elbette denilenlerin sağlıklı bir şekilde uygulanmasına bağlı.

En küçük bir hata veya ihmal, her şey sil baştan anlamına geliyor. Bu da virüste ikinci dalga tehlikesi demek. 

Bu nedenle hijyen, sosyal mesafe ve maske kullanımına çok dikkat etmemiz gerekiyor. Bu planın pratikte karşılığının olup olmaması, virüsün hareket sahasına bağlı.

Eğer her şey istenildiği gibi giderse plana göre Eylül ayı sonu itibariyle inşallah normalleşmiş olacağız.

1 YORUM

  1. Diyanet İşleri Başkanı 29 mayısta sultanahmet meydanında kılınacak cuma namazı ile istanbulun yeniden fethedileceğini açıkladı.
    Ben şahsen devletin en üst yöneticilerinin insanlarla omuz omuza cuma ve vakit namazı kıldığını görmedikçe cami ve cemaate gitmeyeceğim.
    Diyanetten sorumlu yüksek memurun görüşleri beni asla ilgilendirmez.
    İstanbul 29 mayıs 1453 de fethedildi..
    Bu fetih sadece fethin sembolu atasofyanın ibadete açılması ile taçlanır.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here