Ankara’daki karışıklık netleşiyor mu? ‘Bundan sonra yapılacaklar Deva partisi’ni engellemek için olacak…

0

Ankara karışık diyerek sizlerle bazı bilgileri paylaşmıştım. Bu karışıklık hem bir zihin karışıklığıydı ve hem de Ak parti içindeki ‘nasıl hareket edeceğiz?’ karışıklığı. Aslında çok daha genişletilmesi gereken konular var da, neyse onlara şimdi girmeyelim. 

Zihin karışıklığına kollektif zihnin karışıklığı olduğu kadar devlet aklının zihin karışıklığı da diyebiliriz. 

Aslında her şey yolunda gidiyordu ama beklenmeyen bir şey oldu: Korona…

Korona virüsü ve salgının başlaması hiç beklenen bir durum değildi. Ülkemiz için de, dünya için de. Zihin karışıklığına bir de korona eklenince durum daha da zorlaştı. Ama bu bir bakıma iyi de oldu, çünkü daha hızlı karar verilmesi gerektiği anlaşıldı. Devlet aklının bu zihin karışıklığından kurtulması, koronanın etkisiyle hızlandı ve karar verildi. 

Karar verildi verilmesine de, bütün alanlarda olduğu gibi nasıl ilerleyeceği konusu belirsizdi. Yani sorun, sürecin yönetilmesiydi. Bir bakıma bu da doğal olması gerekliliği yüzünden sürecin kendisine bırakıldı. Bence de çok iyi oldu. Süreç kendi dinamikleri içinde ilerledi ve su yolunu buldu. 

Devlet aklını kontrol altına almak için bazı yasa değişiklikleri düşünüldü. Setlerin sayısının arttırılması yoluna gidildi ama bu noktada da CHP bazı ara yolların haritasını sundu. 

Kimileri darbe konusunu açtı, kimileri de erken seçim. Aslında bütün bu ifadeler devletin belli noktalarını manipüle etmek içindi. Dedim ya, sürecin işleyişi sürece bırakıldı diye; süreç içinde demeçler de arttı. 

Bütün bunlar olurken Ali Babacan çeşitli haber kanallarında görünmeye başladı. En son da Cüneyt Özdemir’in kanalında konuştu ve bir hayli de ses getirdi. 

Reklam

Kimseye çamur atmadan, 

Kimseyi hedef göstermeden, 

Kavga etmeden, 

Yarışa girmeden, 

Hedefe odaklanarak, 

Ve de en önemlisi yumuşak bir dille ve kucaklayıcı… 

Mesajlar alınmıştı aslında. Taraflar mesajlarını işin kurallarına uygun olarak gönderdi. Buraya kadar her şey normal seyrinde ilerledi. 

Peki seyrinde gitmeyen ne? 

Reklam

Zihniyet… 

Ak partinin uzun yıllardır kullandığı tarz, yöntem zihniyet değişikliğine uğramadan bugüne kadar geldi: ‘Karşısına hedef olarak almak ve kavgayla nabzı yükseltmek, gerginlik ve yarış….’

Bu tarz ve yöntem şimdiye kadar başarılı oldu, evet. Ama koronadan sonra bütün dünya, gözden gelinemez bir değişiklikten bahsediyor. Ülkemizde de böyle, devletimizde de… 

Bu tarzın bittiğini Ankara anladı ama bazı Ak partililer hala anlayamadı. Bu yüzden de eski kalemler, eski zihinler ve eski kuralcılar hala daha aynı söylemi kullanıyorlar: ‘İyi de karşınıza alarak konuşsanız, direk söyleseniz….’ 

Anlamıyorsunuz…. 

Bunun devri bitti. 

Dönem, karşınıza taraf olarak seçip, hırpalama dönemi değil. 

Dönem, sorunlara kilitlenme ve çözüm üretme dönemi. Bunu yaparken de özenle dikkat edilmesi gereken etken, korona ve koronalı hayat. 

Yani çok yönlü düşünme ve buna uygun hareket etme. 

Ali Babacan da konuşmalarında buna dikkat ettiği için bazı Ak partilileri kızdırıyor. Sadece bu mu, değil. Özenle manevraları aştığı için gücü görünür olmaya başladı. 

Güç önemli. 

Gücü kontrol edebilmek daha da önemli. 

Ali Babacan mesajlarını dikkatlice işleyerek veriyor. Bu mesajları alanlar aldı ve kararını verdi zaten. Ali Babacan’ın önemle dikkat çektiği konu, başlıkta ifade ettiğim ‘engelleme’. Katıldığı programda kullandığı cümleyi aynen alıp sizlere aktardım: ‘Bundan sonra yapılacaklar Deva partisi’ni engellemek için olacak..’

Bu ifadesinden daha önce de açıkça belirtti: ‘Deva partisi Anadolu projesidir’. 

Denizi olmayan Ankara’ya, denizi olan yerlerdeki açık, özgür bakış açısını sundu. Ve bunu da Anadolu’nun dinamikleriyle açıkladı. 

Çok kültürlülük, özgürlükçü yapı, özgür düşünce ve eylemler ve erdemlilik. Erdemliliği biraz açayım isterseniz: İnsanı ve devleti özgür bırakma, gücü kontrol edebilme, dürüstlük ve iyi insan olma, dini saygınlığına yaraşır şekilde anlama ve yaşama… 

Umarım Ankara’daki bazı Ak partililer bu mesajları alırlar, sanıyorum da aldılar. 

Sevgi ve Bilgiyle kalın 

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here